رئیس انجمن علوم خاک ایران:
رئیس انجمن علوم خاک ایران گفت : سالانه 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تغییر وضعیت وتبدیل می شوند که تداوم این روند امنیت غذایی را دچار مشکل خواهد کرد.
کد خبر: ۵۳۴۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴ 05 December 2017
به گزارش تابناک قزوین منوچهر گرجی، رئیس انجمن علوم خاک ایران در نشست هم اندیشی خاک که در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد با بیان این مطلب اظهار کرد: امنیت غذایی فقط کمیت نیست بلکه باید کیفیت آن نیز مورد توجه قرار گیرد همانطور که عدم  توجه به خاک  کشور  بحران آب را بدنبال خواهد داشت .

وی اظهار داشت : توجه به مدیریت خاک، ضمن افزایش کیفیت  آن  تاثیر قابل توجهی بر افزایش کمی منابع آب و بهره‌وری آن و همچنین ارتقاء کیفیت آب دارد بنابراین  حفاظت از خاک، ضمن کاهش هزینه ها و افزایش درآمد کشاورزان، باعث افزایش بهره‌وری آب نیز خواهد شد .

گرجی با بیان اینکه 99 درصد غذای انسانها در جهان  بواسطه خاک تولید می شود گفت : تولید محصولات کشاورزی  و تامین امنیت غذایی، تولید پوشاک، چوب ،گیاهان دارویی ، تنظیم گازهای هوا و تعادل بخشی به آن ،  دفن پسماندها، تصفیه آلاینده‎ها و فاضلاب، کاربرد عمرانی، صنعتی، داروسازی و تولید انرژی از جمله خدمات و کاربرد خاک در جامعه است اما  به تازگی بشر از  این منابع خدادادی  غافل شده است.
رئیس انجمن علوم خاک ایران با اشاره به کمبود آب در کشور گفت : حدود 80 درصد آب در بخش کشاورزی استفاده می شود که بستر آن خاک است و اگر مدیریت مناسبی برای خاک اندیشیده نشود خاک نیز دچار چالش می شود بنابراین بهبود مشکل آب در کشور  بدون مدیریت خاک امکان‎پذیر نخواهد بود.

وی بر لزوم اهمیت و توجه به خاک بمنظور تداوم حیات بشری تاکید کرد و خاطر نشان ساخت : با مدیریت های خاص ، بهینه و حفاظت بر خاک می توان از تخریب و آسیب خاک جلوگیری کرد .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار