نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: امروز برای رفع آسیب‌های اجتماعی و رفع مشکلات خانوادگی، جامعه ما و خانواده‌ها نیازمند سبک زندگی فاطمی هستند و باید محبت و دوستی‌ها در زندگی افزایش یابد.
کد خبر: ۵۶۷۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳ 17 February 2018

به گزارش تابناک قزوین آیت‌الله عبدالکریم عابدینی با حضور و سخنرانی در هیئت یازهرا (س) شهر محمدیه ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری (س)، اظهار کرد: با گذشت 22 بهمن امسال به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی وارد شده‌ایم، انقلاب ما انقلابی دینی، علوی، فاطمی و عاشورایی بود و با این شرایط ما بیش از هر دوره دیگری باید خود را نیازمند به قرآن بدانیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان این‌که ما برای داشتن زندگی سعادتمندانه، به قرآن و سیره ائمه (ع) نیازمندیم افزود: احادیث نبوی در جامعه امروز گره‌گشای گرفتاری‌های ماست، در فضایی که دچار آسیب‌های اجتماعی از جمله آمار بالای طلاق هستیم نگاهمان باید به زندگی و سیره اخلاقی حضرت فاطمه زهرا (س) متفاوت باشد تا بتوانیم با الگوگیری از نوع اخلاقیات این بانوی بزرگوار به زندگی خود سروسامان دهیم.
امام جمعه قزوین اذعان کرد: طبق آیات قرآن کریم خداوند به ما می‌گوید هر بدی که به ما می‌رسد علت آن به خودمان برمی‌گردد؛ زیرا خداوند دوست ندارد که بدی و شری به بندگانش برسد یعنی رحمت‌ها از سوی خداست و مصیبت‌ها از سوی ماست. خدای متعال آسیب‌های ظلم و ستم، ربا و گناهان را به ما یادآور شده اما انسان‌ها به دنبال این گناهان می‌روند و نتیجه این مسائل را در جامعه می‌بینیم.
وی ادامه داد: سبک زندگی دینی یعنی آن‌گونه که خدا می‌خواهد زندگی کنیم نه آن‌چه نسخه زندگی و فرهنگ غربی‌هاست. در گذشته با ورود فرهنگ غربی به کشور مدت زمان زیادی طول می‌کشید تا این فرهنگ بر سبک زندگی مردم تاثیر بگذارد؛ اما امروز فضای مجازی و حضور شبکه‌های اجتماعی زمینه را برای انتقال پرسرعت این هجمه فرهنگی فراهم کرده است بنابراین در این فضا ما بیشتر به دین و سیره زندگی پیامبر (ص) و ائمه (ع) محتاج هستیم.
آیت‌الله عابدینی با اشاره به این‌که خدای متعال برای زنان جایگاه و ارزش والایی قائل است، اضافه کرد: خداوند دختران را ریحانه می‌داند یعنی شبیه گلی که نیازمند مراقبت و نگهداری است و باید نهایت عاطفه و ملاطفت را نسبت به آن‌ها داشته باشیم؛ اما غربی‌ها همانند دوران جاهلیت فقط نگاه ابزاری به زن دارند و هیچ ارزشی برای فکر، اندیشه و وجود زن قائل نمی‌شوند.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان این‌که خداوند پیش از به دنیا آمدن حضرت زهرا (س) به پیامبر خوش‌آمدگویی کرده بود، یادآور شد: در آن ایام خدا به پیامبر وحی فرستاد که بزودی به تو هدیه‌ای می‌دهیم که تو را خشنود خواهد کرد، آن‌هم در دوره‌ای که برای زنان ارزشی قائل نبودند و پیامبر اسلام (ص) را به واسطه نداشتن فرزند پسر ابتر می‌نامیدند.
امام جمعه قزوین تصریح کرد: خداوند حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها را کوثر می‌داند که به معنای خیر کثیری است که میزان این خیر مشخص نیست، خداوند همه دنیا با نعمت‌هایش را متاع قلیل می‌داند اما اخلاق پیامبر اسلام (ص) و حکمت و معرفت معنوی را خیر کثیر معرفی می‌کند.
وی با بیان این‌که ائمه معصومین (ع) آینه تمام‌نمای قرآن هستند، ابراز کرد: خداوند می‌فرماید اگر قرآن را برای کوه نازل می‌کردیم تحمل پذیرش قرآن را نداشت، اما برخی از دل‌های انسان‌ها از سنگ هم بدتر است و لیاقت پذیرش قرآن را ندارد، در مقابل امیرمومنان (ع) می‌فرمایند اگر محبت من به کوه نازل شود آن‌را متلاشی می‌کند که با این حدیث متوجه وجه مشترک قرآن و امام می‌شویم.
آیت‌الله عابدینی افزود: علت شباهت و تاثیرگذاری قرآن و ائمه معصومین (ع) به واسطه وجود حکمت در آن‌هاست، به همین علت تاثیر احادیث و روایات بر ما شبیه تاثیر آیات قرآن است. امام علی (ع) حکیم و حضرت صدیقه کبری (س) هم حکیمه هستند.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: خدای متعال امام راحل (ره) را بدین دلیل مرکز محبت مومنان عالم قرار داد که اهل ایمان، حکمت و قرآن بود، در دوره‌ای که امام خمینی (ره) بدون سلاح و پشتیبانی فریاد مبارزه علیه شاه را سرداد به واسطه تقوایی که داشتند مورد امداد الهی قرار گرفتند.
امام جمعه قزوین تصریح کرد: متّقین ویژگی‌های برجسته‌ای دارند و اشخاص ملاحظه کار و ساکت در برابر ظلم و منفعل نسبت به اشاعه منکرات در جامعه، نسبتی با تقوا ندارند، در صورتی‌که در روایت ذکر شده امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر دو مخلوق از آفریده‌های الهی است، یعنی خداوند اولین کسی است که این دو امر الهی را تاکید کرده است.
وی عنوان کرد: در روایت آمده هرکس معروف‌ها و خوبی‌ها را یاری کند خدا بر عزت او می‌افزاید و هرکس امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را تضعیف کند خداوند خوارش خواهد کرد، عزیز شدن امام راحل (ره) و ذلیل شدن بنی‌صدر نمونه‌هایی عملی از این حدیث در ایران اسلامی بود.
آیت‌الله عابدینی بیان کرد: در روایتی از عایشه آمده که می‌گوید ما کسی را به جز فاطمه (س) نمی‌شناسیم که حدیث و بیانش شبیه‌تر به پیامبر اسلام (ص) باشد و هر زمانی‌که حضرت زهرا (س) نزد پیامبر (ص) وارد می‌شد ایشان بسیار به او احترام می‌گذاشت و دست فاطمه (س) را می‌گرفت و آن‌را می بوسید و نزد خود می‌نشاند و هر زمانی‌که پیامبر (ص) به خانه دخترش می‌رفت حضرت زهرا (س) متقابلا همین رفتار را داشتند.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در پایان ابراز کرد: امروز برای رفع آسیب‌های اجتماعی و رفع مشکلات خانوادگی جامعه ما و خانواده‌ها نیازمند سبک زندگی فاطمی هستند و باید محبت و دوستی‌ها در زندگی افزایش یابد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار