تابناک قزوین گزارش می دهد؛
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: در تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده و آلوده به بسیاری از مسائل علاوه بر تخریب بافت کالبدی تاریخی شهر با هست و نیست زندگی، بخشی از شهروندان بازی می‌شود.
کد خبر: ۶۱۴۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶ 02 June 2018

بافت تاریخی قزوین؛ تهدید یا فرصت/تخریب بافت تاریخی شهر با زندگی شهروندان بازی می کند

به گزارش تابناک قزوین، زندگی مطلوب در بافت تاریخی شهرها و حفاظت از آنها، مستلزم برنامه­ ریزی، ساماندهی، احیاء و بهسازی بافت­های تاریخی و تعادل‎بخشی میان بافت قدیم و جدید است. نخستین گام، شناخت و تحلیل مشکلات موجود در بافت تاریخی است.

بافت قدیم قزوین، جزئی از خاطره، شناسنامه و هویت این شهر است و درمقابل، بافت جدید باید نیازهای کنونی را برطرف کند.

ضمن اینکه با بهره ­گیری از روش‎شناسی کیفی، ضمن بررسی میدانی بافت تاریخی قزوین و شناخت معضلات آن، به ارائه راهبردها و راه‎کارهایی برای جلوگیری از تخریب آن و دست‎یابی به محیطی مطلوب از موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود،بنابراین دو سؤال اساسی مطرح می­ شود: معضلات تأثیرگذار بر بافت تاریخی قزوین چیست؟ با چه راه‎کارهایی می­ توان آنها را برطرف کرد؟ نتایج تحقیقات نشان می­ دهد که بیشترین عوامل آسیب­ رسان به بافت تاریخی قزوین، مشکلات مدیریت شهری، تعدد دستگاه­ ها و ضعف عاملان تصمیم ­گیر، نبود سرپرست مستقل برای بافت تاریخی، نامناسب‎بودن زیرساخت­ های شهری در این ناحیه و بی‎توجهی سازمان میراث فرهنگی در زمینۀ شناخت، ثبت، حفاظت و مرمت آثار تاریخی است از مباحثی است که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد . 

تخریب محله "دباغان قزوین"

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با انتقاد به تخریب صورت گرفته در محله دباغان در این باره، توضیح داد: من فکر می‌کنم باید بازنگری اساسی در طرح موسوم به ساماندهی امامزاده حسین صورت گیرد، اگر صرفا مشکل را کالبدی ببینید و عنوان کنید که آنجا بافت فرسوده‌ای دارد و … نتیجه آن می‌شود وضعیت کنونی که شبیه به سوریه و یمن است در حالی‌که این محله یک بافت زنده تاریخی داشت که عده‌ای از اصیل‌ترین مردم قزوین در آن زندگی می‌کردند و حتی زمانی که درهای امامزاده در ساعت۹ و ۱۰ شب بسته می‌شد، مردم محل سخاوتمندانه و بدون هیچ چشمداشتی درهای خانه‌هایشان را به روی مسافران باز کرده و امکان استفاده آنها از سرویس‌های بهداشتی را فراهم کرده و به میهمانان خدمات ارائه می‌کردند که باعث کمک به زیست اجتماعی در آن محل می‌شد.

حضرتی اظهار کرد: فاجعه‌ای که امروز در محله دباغان رخ داده علاوه بر تخریب بافت ارزشمند تاریخی، بافت اجتماعی آن محله را نیز منهدم کرده است و مردمی که خانه‌هایشان تملک شده،کسانی که در این شهر زندگی کرده و به دنیا آمده‌اند و به آن بقعه و بافت تاریخی و فرهنگی تعلق خاطر دارند، دیگر نمی‌توانند در قزوین خانه بخرند. اتفاق ناگوار و غیر قابل جبران، آسیب شدید اقتصادی و اجتماعی است که به این بخش از شهروندان قزوینی وارد شده و آنها را از هست و نیست ساقط کرده و برای این کار بی‌گمان هیچ مجوزی از میراث فرهنگی دریافت نشده است.

هر نوع مداخله در بافت تاریخی شهر باید با مجوز میراث باشد

وی ادامه داد: به لحاظ قانونی برای هر نوع مداخله در بافت تاریخی شهرها باید از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صورت کتبی مجوز گرفته شود و این اداره کل با رویکردهای سوداگرانه و مداخلات در پهنه‌های بزرگ شهری مخالف است. قطعا نماینده این اداره کل در کمیته با اجرای این طرح (اگر هم طرح موضوع شده باشد که بعید می‌دانم و مثل بسیاری از تصمیم‌گیری‌های غلط دوره قبلی به ضرب و زور لودر و بولدزر انجام شده )مخالفت کرده است. معضل به وجود آمده در این محله مربوط به تخریب یک یا دو پلاک نیست بلکه تخریب یک منطقه مهم شهری و یک محله تاریخی است که حداقل هزار و سیصد سال از دوران اسلامی را دیده و قدمت دارد و موضوع مهمتر انحراف مسیر از طرح اولیه است و که جای سوال دارد، محدوده طرح تا کجاست و چرا بدون طی مراحل قانونی گسترش پیدا کرده و هزینه‌هایی اضافه را بر مردم و نهادهای اداری تحمیل نموده است؟

توسعه طرح ساماندهی امام حسین(ع) به قصد تجاری سازی انجام می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان تصریح کرد: توسعه دادن طرح ساماندهی امامزاده حسین(ع) به سمت غرب و وسعت دامنه تخریب‌های منازل مسکونی به قصد سوداگری و تجاری سازی انجام شده و اساسا خارج از آن محدوده است. حتی در جزییات، برای اجرای پل طبقاتی هم همین فرایند طی شده، یعنی تمامی قوانین یا ضوابط را دور زده یا زیر پا گذاشته‌اند.

حضرتی یادآور شد: به لحاظ قانونی تعیین عرصه و حرائم آثار تاریخی منحصرا به عهده میراث فرهنگی است در حالی که در کمیسیون ماده پنج که اهلیت ندارد مصوب کرده‌اند حریم میمون قلعه و حریم امامزاده حسین از آکس خیابان جمهوری اسلامی باید به پیاده رو بیاید، چه کسی این اهلیت را به کمیسیون داده است؟ متاسفانه مجموعه‌ای از تخلفات به شکل‌های مختلف در جاهای گوناگون صورت گرفته و این معضل را به وجود آورده است. باید برای اجرای این طرح به عقب برگشته و با بازنگری آن از تکرار اشتباهات بیشتر جلوگیری نماییم.

عرصه مدیریت شهری، عرصه "آزمون و خطا " نیست

وی تاکید کرد: عرصه مدیریت شهری، عرصه آزمون و خطا در این مقیاس‌ها نیست. با هست و نیست بخشی از شهروندان در تصمیم‌گیری‌های شتابزده و آلوده به بسیاری از مسائل بازی می‌شود و مشکل بزرگ در این محل عدم توجه به ماهیت بافت تاریخی آن است.

این مقام مسئول عنوان کرد: یکی از مدیران فرمودند که برای اجرای طرح ساماندهی امامزاده حسین باید دو طبقه پایین برویم. با چه مجوزی این کار صورت می‌گیرد ؟ آنجا هسته ساسانی شهر قزوین و شهر شاپوری است، پیش از مطالعات باستان‌شناسی با چه مجوزی می‌خواهید دو طبقه پایین بروید؟ این مجوز را از کجا گرفتید؟ حتی در همان مراحل اولیه طرح که مشاور، برنامه و مطالعات خود را ارائه کرد، شورای فنی سازمان ما به تفصیل و شرح کامل گفتند و به سازمان بهسازی و نوسازی هم ابلاغ شد که این طرح ایراد اساسی دارد و باید در اولین گام مطالعات باستان شناسی در محل صورت گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اهمیت و قدمت آثار تاریخی در این محله افزود: تصاویر دوره اواخر قاجار و آغاز پهلوی مربوط به این محله که با دوربین‌های صد سال پیش ثبت شده‌اند موجود است و گواهی بر وجود آثار سطحی فراوانی در محدوده جلوخان امامزاده حسین و سلامگاه می‌دهد. اصل نام این محله تاریخی ” محله کهن بر” معروف و مشهور بوده که متاسفانه همه اینها نادیده گرفته شده و مشاور محترم طرح در این چهار سالی که بنده مدیر هستم هیچگونه تماسی در خصوص روند اجرای طرح نداشته‌اند‌.

حضرتی با ابراز تاسف تصریح کرد: چگونه ممکن است در محدوده‌ای با اهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش های میراثی این‌گونه خودسرانه و بدون لحاظ کردن ضوابط، عمل کرد؟ حتی پس از گذشته سه سال و مباحثی که در دفتر جناب مهندس بهشتی مطرح شد باز هم ترتیب اثری داده نشده و همچنان اهداف خود را پیش می‌برند که امیدوارم این مسائل مورد توجه واقع شوند.

به گزارش تابناک قزوین، باید برنامه‎های جامع مدیریت شهری در جهت شناخت دقیق بافت از دید تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، حفاظت کامل از آن و در ضمن، متکی بر درآمدزایی باشد. به همین دلیل، باید ضمن افزایش نظارت بر بناهای تاریخی با ثبت آن ها در آثار ملی، شرایط مناسب را برای حضور فعال بخش خصوصی در مدیریت، برنامه‎ریزی و احیای بافت نیز به‎وجود آورد تا زمینه رونق اقتصادی و تجاری که در جذب گردشگر بسیار  تاثیر گذار است، انجام شود در این بین، ضروری است که مسئولان مدیریت شهری با تعامل و همکاری با  سازمان میراث فرهنگی اختلافات را کنار بگذارند و بیشتر به فکر شهروندانی باشند که به دلیل پروژه های نیمه تمام ، زندگیشان دچار سر درگمی و بلاتکلیفی شده است.

گزارش از مهسا مهرسام

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار