مجری طرح زیتون کشور:
مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون کشور گفت: مهمترین هدف دفتر زیتون وزارت جهاد کشاورزی اقتصادی کردن تولید این محصول است.
کد خبر: ۷۱۱۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹ 03 February 2019

تولید محصول زیتون را باید اقتصادی شود 

به گزارش تابناک قزوین، سمینار بین المللی مدیریت باغات زیتون کشور با حضور سید رحمت الله پریچهر مجری طرح زیتون کشور، فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، مدرسان دفتر بین المللی زیتون از کشور اسپانیا و مدیران و کارشناسان زیتون ۱۸ استان کشور در مرکز آموزش جهاد کشاورزی قزوین، امروز یکشنبه، 14 بهمن برگزار شد.

 

 مجری طرح زیتون کشور گفت: برای اقتصادی کردن تولید باید عوامل تولید و کیفیت را ارتقا داد.

وی افزود: آموزش سرلوحه کار تولید است و بایستی برای ارتقا تولید دوره های آموزشی برای بهره برداران و کارشناسان  این بخش برگزار شود.

سید رحمت الله پریچهر با اشاره به سیاست های این دفتر برای اصلاح باغات زیتون بیان کرد : مدیریت باغات با موضوع مدیریت باغات متراکم باید پیگیری شود و با حداقل امکانات حداکثر استفاده و بهره را از باغات موجود برد.

وی اظهار داشت: در مدیریت باغات زیتون مبارزه با آفات و بیماری، هرس به موقع، کاشت گونه ها ی جدید کیفیت تولید محصول را نیز ارتقا ء  خواهیم داد و برای تولید محصول باکیفیت بایستی از شیوه های نوین برای تولید بهره گرفت.

فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین نیز در این همایش گفت: در حال حاضر  بیش از  ۹۳۰۰ هکتار باغ زیتون  در استان قزوین وجود دارد که با مدیریت مناسب و کشت گونه ها ی جدید  این استان از نظر  عملکرد رتبه اول زیتون کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی در چند سال گذشته آفت مگس زیتون مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرده که امسال با مدیریت خوب کشاورزان و جهاد کشاورزی کمترین خسارت را در افت مگس زیتون داشتیم.

خمسه در ادامه گفت: دغدغه های اصلی باغداران منطقه موضوع کمی آبی است و بحث کم آبی در باغات زیتون مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرده است که در صدد هستیم با انتقال آب  از شاهرود و اجرای سیستم های نوین آبیاری این مشکل را حل کنیم.

وی گفت : تولید روغن در کشور از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است که می طلبد با توجه به وضعیت موجود برنامه ریزی لازم برای تولید روغن صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت : استان قزوین با کمتر از یک درصد از خاک کشو ر ۴ درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می کند.

به گفته وی دشت قزوین بسیار حاصلخیر و شبکه انتقال آب دشت قزوین بیش از ۶۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان را تحت پوشش قرار می دهد.

خمسه گفت : استان قزوین در زمینه تولید غلات و محصولات زراعی جز هشت استان برتر کشور  است.

وی تاکید کرد همچنین استان قزوین در زمینه تولید محصولات باغی انگور رتبه دوم، کشمش رتبه اول، زغال اخته رتبه اول و فندوق رتبه دوم کشور را  به خود اختصاص داده است.

در ادامه این سمینار وکارگاه آموزشی چهار روزه، مدرسان دفتر بین المللی زیتون از کشور اسپانیا در خصوص مدل های جدید کشت محصول، نیاز های آب و خاک زیتون، نحوه تولیدروغن زیتون باکیفیت، بیو لوژی زیتون و اصول کشاورزی هرس زیتون، هرس باغ فوق متراکم زیتون، واریته های درخت زیتون، تغذیه و کود دهی و کشت مخلوط و ارگانیک زیتون مطالبی را بیان کردند.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار