طی یک سال گذشته؛
قزوین اولین استانی بود که واکسیناسیون طیور علیه آنفلوانزا را از تیر ماه سال گذشته آغاز کرد، و طی یک سال گذشته تنها استانی بود که در آن بیماری آنفولانزای طیور مشاهده نشد.
کد خبر: ۷۳۴۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷ 15 April 2019

قزوین تنها استانی که آنفلوانزای طیور در آن مشاهده نشد

به گزارش تابناک قزوین، وحید ابراهیم نژاد حمیدی، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: در راستای سیاست های سازمان دامپزشکی کشور و با هدف ارتقاء سطح ایمنی طیور در زمان مواجه با ویروس، پیشگیری و کنترل بیماری و کاهش تلفات و انتشار ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جمعیت طیور صنعتی استان، عملیات واکسیناسیون علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از ابتدای تیرماه 97 به عنوان اولین استان کشور در گروه های مشخصی از جمعیت طیور هدف  شامل مزارع مرغ مادر _ تخمگذار صنعتی  و پولت تخمگذار آغاز شد.

حمیدی افزود: تا پایان سال 97 بالغ بر 7 میلیون و 900 هزار دز واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 36 مزرعه صنعتی طیور استان بر اساس دستورالعمل های مربوط به هر واکسن در 2 یا 3 نوبت مصرف شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت تراکم مزارع مرغ مادر و تخمگذار در کشور، استان قزوین در گروه 9 استان انفجاری کشور به لحاظ وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوده که این موضوع اهمیت انجام واکسیناسیون را برای حفظ جمعیت و صنعت طیور کشور، محافظت از بهداشت عمومی از طریق کاهش سرعت گردش و شیوع بیماری و فراهم کردن امنیت و ایمنی مواد غذایی کشور را دوچندان می کند.

این مقام مسئول اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل شرکت‌های سازنده واکسن، برنامه های کنترلی قبل و بعد از انجام واکسیناسیون در قالب اخذ نمونه از طیور واجد دریافت واکسن نیز به صورت کامل صورت گرفته و پایش طیور واکسینه شده نیز با اخذ نمونه و انجام آزمایش های تشخیص ملکولی در آزمایشگاه مرجع دامپزشکی استان در حال انجام می باشد.

حمیدی در پایان تشریح کرد: با توجه به نقش واکسیناسیون در ارتقاء سطح ایمنی طیور در مقابل عوامل بیماری زا، پوشش حداکثری طیور صنعتی استان با واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کنار رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران موجب کاهش چشمگیر وقوع بیماری در مزارع صنعتی استان شده به نحوی که موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد طی یک سال گذشته در استان شناسایی نشده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار