«روح‌الله گشول» با پشتکار و کار تیمی توانسته عنوان کارگاه نمونه تولید پوشاک را کسب کند. آقا روح‌الله همراه همسرش برای 50 زن سرپرست خانوار اشتغال‌زایی کرده‌اند.
کد خبر: ۷۷۱۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶ 13 August 2019

خیاط ورشکسته‌ای که تولیدکننده نمونه شد

برخی افراد لازمه موفقیت در فعالیت اقتصادی را تنها داشتن سرمایه‌ای هنگفت و پشتوانه‌ای قوی می‌دانند. اما آقا روح‌الله همراه همسرش بدون هیچ‌کدام از این‌ها و با تجربه شکست‌های متوالی کارگاهی راه‌اندازی کرده و در آن برای 50 زن سرپرست خانوار اشتغال‌زایی کرده‌اند. «روح‌الله گشول» خیاط 41 ساله که با پشتکار و کار تیمی توانسته عنوان کارگاه نمونه تولید پوشاک را کسب کند. برای این کارآفرین، پشتکار و نظم حرف اول را در کار می‌زند و معتقد است چیزی فراتر از سرمایه برای توسعه و پیشرفت در کار لازم است که با اراده و عزمی راسخ تحقق پیدا می‌کند. آقا روح‌الله استفاده از تجربه‌های به دست آمده از شکست‌ها را عامل مؤثری در کسب موفقیت‌ها می‌داند و می‌گوید: «پشت هر شکست یک موفقیت نهفته است. زمانی که در کار از اوج به نقطه زیر صفر رسیدم تنها با تکیه به تجربه‌هایم و از همه مهم‌تر با کار خانوادگی و گروهی دوباره به موفقیت رسیدم.»

باید بهترین کار را ارائه داد

فضای کارگاه پر از چرخ‌های خیاطی است که چرخ زندگی جمعی از بانوان را می‌گردانند؛ زنانی که هرکدامشان به قاعده یک مرد عزم و اراده برای سرپرستی یک زندگی دارد. آقا روح‌الله در کارگاه راه می‌رود و نکات لازم را به آن‌ها توضیح می‌دهد و گاهی کمکی می‌رساند و جنس‌ها را جابه‌جا می‌کند. او همچنان که کار می‌کند نوآوری و خلاقیت را لازمه هر کاری می‌داند و می‌گوید: «همیشه دوست داشتم در کار نوآوری داشته باشم و فکر می‌کنم همین موضوع باعث پیشرفت در کار می‌شود. نوآوری تنها با کار تیمی و تخصصی تحقق پیدا می‌کند. من و تیم کاری‌ام با تکیه بر این تفکر موفق شدیم بهترین پوشاک را تولید و به بازار عرضه کنیم. در طراحی محصولاتمان تلاش می‌کنیم تا کمترین ضایعات و اتلاف انرژی را داشته باشیم و در نهایت محصول نهایی مورد پسند مشتری باشد. برای به دست آوردن چنین تیم کاری زمان زیادی صرف شد. به تک تک افراد آموزش دادم و اکنون یک تیم بسیار خوب برای طراحی و تولید دارم که با آن می‌توانم حتی با محصولات خارجی رقابت کنم.»

سختی‌های پادویی

آقا روح‌الله که کار خیاطی را از پادویی شروع کرده است و لذت موفقیت در هر کاری بعد از پشت سر گذاشتن سختی‌ها را می‌داند می‌گوید: «برای کسب موفقیت باید سخت کار کرد. مشورت گرفتن بخش دیگر کار است. تک تک افرادی که در این کارگاه کار می‌کنند تجربه‌هایی دارند که استفاده از تجربیاتشان دستاوردهای بسیار خوبی برایمان داشته است. به همین دلیل در هر کاری از آنها مشورت می‌گیرم. شاید مشورت گرفتن از تمام این افراد دشوار باشد ولی همیشه این کار را انجام می‌دهم و نتیجه‌اش را هم گرفته‌ام.»

آقا روح‌الله که کار خیاطی را از سن کم و پادویی شروع کرده است از روزگاری برایمان می‌گوید که حتی اجازه نداشت یک جا لحظه‌ای بنشیند: «دوران کارگری برایم سخت بود. روزگار بسیار دشواری که هر وقت مرور می‌کنم انگیزه می‌گیرم. یادم می‌آید آنقدر استادکارم سختگیر بود که حتی لحظه‌ای فرصت ناهار خوردن و نشستن هم نمی‌داد. هر روز باید ساعت 5 صبح به کارگاه می‌آمدم و صبحانه را حاضر می‌کردم و تاقه های پارچه را سر میزها می‌گذاشتم تا استادکاران راحت‌تر کار کنند. این روند و هزار کار جورواجور تا آخر شب ادامه داشت. وقتی به خانه می‌آمدم بیهوش بودم. یادم می‌آید بابت این همه کار ماهیانه 15 هزارتومان حقوق می‌گرفتم که هزینه رفت‌وآمدم هم نمی‌شد. هر وقت خسته می‌شدم و می‌خواستم از کار بیرون بیایم تشویق‌های پدرم مانع می‌شد. رفته‌رفته مقدمات کار را یاد گرفتم و پشت چرخ‌خیاطی نشستم. البته این‌ها حدود 7 سال طول کشید.»

آموزش خیاط برای اشتغال‌زایی

تمام فعالیت‌های این کارگاه خیاط فقط اقتصادی نیست؛ بلکه کلی کار عام‌المنفعه انجام می‌شود که آقا روح‌الله درباره‌اش توضیح می‌دهد: «بخشی از کار ما انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه است که کلی برکات برایمان به همراه دارد. مثلاً از زنان سرپرست خانوار به عنوان نیروی کار استفاده می‌کنم. بیشتر این افراد را معتمدان بازار و خیران معرفی می‌کنند. به آنان آموزش می‌دهیم تا یک خیاط حرفه‌ای شوند و برای خودشان کار کنند یا با ما ادامه همکاری دهند. البته در این مدت به آن‌ها حقوق هم پرداخت می‌کنیم. این‌گونه کارهای حال خوب کن باعث برکت در کار می‌شود.» این کار آقا روح‌الله بابت تجربه‌های سختی است که خودش در دوران کارگری کشیده است. او خیاطی را یک هنر می‌داند و معتقد است که برای یادگیری یک هنر نباید کسی را اذیت کرد؛ بلکه باید انگیزه ایجاد کنیم تا خلاقیت به وجود آید.» این کارآفرین تاکنون با همین روش تاکنون به بیش از 200 نفر کار خیاطی را یاد داده و برایشان اشتغال‌زایی کرده است.

تجربه‌ای از یک شکست

آقا روح‌الله یک‌لحظه هم دست از کار نمی‌کشد و همچنان که پارچه‌های شلواری را برش می‌زند درباره تجربه تلخ یک شکست در کار برایمان توضیح می‌دهد: «بعدازاینکه کار خیاطی را به خوبی یاد گرفتم با یکی از دوستانم شریک شدم اما بعد از چند سال ورشکست شدیم. تا جایی که حتی یک ریال هم در بساط نداشتم چه برسد دوباره کار را شروع کنم. خلاصه به هر ترتیبی بود این بار با تجربه‌هایی که از شکستم به دست آورده بودم دوباره کار را آغاز کردم.» او یکی از رمزهای کارش را فعالیت خانوادگی در کار بیان می‌کند: «چند نکته طلایی در کار وجود دارد که اولین آن پشتکار و استفاده از تجربیات و بعد همت و هدف داشتن است. همه این‌ها وقتی کامل می‌شود که در کنار خانواده‌ات کاری کنی. چون آن‌وقت می‌توانی هر آنچه می‌خواهی تولید کنی. از طرفی اعضای خانواده افرادی هستند که با دل‌وجان برای آدم کار می‌کنند.» او می‌افزاید: «برخی از کاسب‌ها زود آمده‌اند و می‌خواهند زود بروند. ولی واقعیت امر کاسبی این نیست. آدم باید زحمت بکشد و خاک کار را بخورد تا بتواند به موفقیت برسد.»

موفقیت‌ها را اتحاد آدم‌ها می‌سازد
صغری خانم، همسر آقا روح‌الله که در حال برش زدن پارچه‌هاست می‌گوید: «من وقتی دیدم همسرم چقدر برای اینکه زندگی‌مان را حفظ کند شبانه‌روز کار می‌کند نتوانستم او را تنها بگذارم. به همین دلیل به‌عنوان کارگر کنارش ایستادم و کار را یاد گرفتم. الان بیش از 5 سال از آن زمان می‌گذرد ولی با اینکه حتی یک بار هم حقوق نگرفته‌ام ولی کارم را دوست دارم. پسر و دخترمان هم که سن و سالی ندارند در فصل تابستان برای کمک به اینجا می‌آیند. به نظرم هیچ‌وقت اعضای خانواده‌ای که پشت هم نباشند نمی‌توانند به موفقیت دست یابند. بلکه این اتحاد و همبستگی در زندگی است که اراده‌ها را قوی می‌کند و باعث می‌شود کار توسعه پیدا کند.» همسر آقا روح‌الله درباره بزرگ‌ترین ویژگی همسرش در کار می‌گوید: «هیچ‌وقت امیدش را از دست نمی‌دهد. همیشه با انگیزه کار می‌کند و به همه انرژی می‌دهد. همین ویژگی‌اش باعث موفقیت‌هایش می‌شود. تنها وظیفه من این است که این ویژگی‌ها را مرتب به او یادآوری کنم.»

 منبع:فارس

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار