معاون عمرانی استاندار قزوین تاکید کرد:
معاون عمرانی استانداری قزوین: برای ترویج فرهنگ نماز و توسعه نمازخانه ها پیشنهاد می شود ساخت مسجد در کنار مجتمع های رفاهی و نیز راهدارخانه ها الزامی شود.
کد خبر: ۷۷۳۵۲۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹ 21 August 2019
ساخت مسجد در کنار مجتمع های رفاهی لازم است
 
به گزارش تابناک قزوین علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری قزوین در جلسه ساماندهی و بررسی مشکلات مساجد و نمازخانه ها که در استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: تاکنون مسائل مربوط به مساجد در حوزه توسعه فضای فیزیکی بوده اما باید به سایر موارد در حوزه اجتماعی هم رسیدگی کنیم.

معاون عمرانی استانداری قزوین اضافه کرد: مساجد می توانند نقش محوری بیشتری در نشاط معنوی جامعه داشته باشند و در سایر مسائل از جمله رفع اختلاف مردم، شناسایی افراد نیازمند و ساماندهی سیمای شهری هم نقش آفرین باشند.
فرخزاد یادآورشد: ایجاد حس تعلق به محلات با حضور مردم در مساجد می تواند تقویت شود و از این کانون دینی و فرهنگی باید استفاده مطلوب تری داشته باشیم.
وی گفت: در اجرای طرح تفصیلی باید حداقل ۱۰ درصد فضاها به مساجد و نمارخانه ها اختصاص یابد تا بتوانیم شاهد رونق مساجد در همه مناطق استان باشیم.
معاون عمرانی استانداری قزوین اضافه کرد: در توسعه مساجد و نمازخانه ها باید به همه شهرها و روستاها و مراکز بین راهی هم توجه شود که در این راستا در سال گذشته ۲ میلیارد تومان برای احداث و تعمیر و نوسازی ۲۰ مسجد اختصاص داده شد و باید در قالب طرح های هادی روستایی نیز ساخت مساجد ادامه یابد.  
وی اظهارداشت: بنیاد مسکن، فرمانداری ها، شهرداری ها، درحوزه سخت افزاری و ساختمانی مساجد و نماز خانه ها همکاری خوبی داشته اند و انتظار داریم با تشکیل جلسات شهرستانها این موضوع پیگیری شود.
فرخزاد یادآورشد: سازمان نظام مهندسی هم در راستای کمک به توسعه مساجد نسبت به ارائه خدمات نظارت و طراحی مساجد به صورت رایگان اقدام کرده که جای تقدیر دارد.
وی بیان کرد: با توجه به شروع تنظیم بودجه شهرداری ها لازم است به شهرداری ها ابلاغ شود تا اعتبار مناسبی را برای امور فرهنگی و تعمیر و نگهداری مساجد و نمازخانه ها پیش بینی کنند.
فرخزاد اظهارداشت: همچنین مجتمع های بین راهی باید به تامین فضای نماز خانه و نیز مسجد و نگهداری بهداشتی آن همت کنند و در مجتمع های بزرگ هم احداث مسجد کوچک در نظر گرفته شود.
وی افزود: در صدور مجوز برای مجتمع های بین راهی یکی از الزامات در کنار پمپ بنزین، تعمیرگاه، فروشگاه و خدمات رفاهی باید ساخت مسجد باشد تا به توسعه و رونق فضاهای دینی کمک شود.
معاون عمرانی استانداری قزوین اظهارداشت: ساخت مسجد در کنار راهدارخانه ها از طرح های خوبی است که چون هزینه زیادی دارد باید به صورت ملی مطرح شده و پیگیری شود تا بتوانیم این کار ارزشمند را به صورتی مدون و اساسی دنبال کنیم.
وی اضافه کرد: برای مجتمع هایی که در کنار سایر فضاهای تجاری و استراحت گاهی مبادرت به ساخت مسجد کنند می توانیم سیاست های تشویقی مانند دادن مجوز تجاری اضافی پیش بینی کنیم تا انگیزه این کار دو چندان شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار