هزار و ۴۰ هکتار عملیات مرتع کاری در قالب کپه‌کاری و بذپاشی امسال با هدف تقویت پوشش گیاهی در اراضی ملی مرتعی استان قزوین انجام می‌شود
کد خبر: ۹۱۰۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹ 20 October 2020

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کپه کاری و بذرپاشی در اراضی ملی با در قالب طرح های بیولوژیکی مربوط به مراتع انجام می شود.

محرم رضایی زاده با اشاره به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار این طرح از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین، یادآور شد: هزینه اجرای این طرح ۹ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است.

این مسوول گفت: با بیان اینکه بهره برداری در مراتع بدون توجه به حفظ، نگهداری و احیای آنها موجب از بین رفتن پوشش گیاهی در اراضی ملی دارای مرتع می شود، افزود: طرح توسعه و تقویت مراتع در واقع یک طرح آموزشی به بهره برداران نیز به شمار می رود و جامعه محلی ضمن بهره برداری فرا می گیرند که چگونه مراتع را حفظ و احیا کرده و آنها را تقویت کنند.

وی در پایان اظهار داشت: بذوری که در کپه کاری و تقویت پوشش گیاهی مراتع استان قزوین مورد استفاده قرار می گیرند شامل کما یا آنجدان، گون بدون خار، باریجه، درمنه دشتی هستند.

استان قزوین دارای ۸۵۳ هزار و ۴۸۵ هکتار مرتع است که از این مقدار تاکنون ۷۹۲ هزار و ۵۹۰ هکتار ممیزی شده اند.

با ممیزی مراتع از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، بهره برداران (دامداران) این مراتع شناسایی و برای آنها پروانه چرا صادر خواهد شد و کنترل مراتع از حیث جلوگیری از ورود دام های غیرمجاز تسهیل می شود.

مراتع ممیزی نشده در استان قزوین شامل ۶۰ هزار و ۸۹۵ هکتار هستند که نیمی از آنها در حال ممیزی هستند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار