وانت بارهای قزوین با مشکلات مختلفی در حوزه صدور بارنامه، بیمه، حمل و نقل درون و برون شهری، محل‌های استقرار و ... مواجه هستند که ظاهرا طی سال‌های اخیر مورد توجه دستگاه‌های متولی قرار نگرفته و ساماندهی و حل و فصل نشده‌اند.
کد خبر: ۹۱۱۵۳۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷ 24 October 2020

حدود ۱۵ هزار دستگاه وانت بار در استان قزوین فعالیت دارند که تعداد آنها از کلیه ناوگان حمل و نقل استان بیشتر است ولی متاسفانه این وانت بارها تا به امروز از یک تشکل قانونی و ویژه برای پیگیری مشکلات و مطالبات خود محروم بوده اند.

موضوعی که مشکلات وانت بارها را مضاعف کرده و ساماندهی آنها و رسیدگی به مطالبات برحق و قانونی‌شان را سال‌ها به تعویق انداخته است.

بالاخره بعد از سال‌ها تلاش و پیگیری اولین کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان وانت بارهای کشور در قزوین با تلاش جمعی از فعالان و پیشکسوتان این عرصه راه اندازی شد تا گام‌های بلندی برای حل مشکلات این قشر برداشته شود و نتایج حاصل از آن در سایر استان‌ها اجرایی گردد.

توزیع عادلانه خدمات دولتی از لاستیک و...، احصای وانت داران از وانت باران، صدور مجوز و بارنامه بار و... از جمله اهدافی است که فعالان این بخش برای راه اندازی این کانون اعلام می‌کنند.

نارضایتی از اقدامات صورت گرفته در ساماندهی وانت بارها

مسوول انجمن صنفی رانندگان وانت استان و رییس کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارگری رانندگان وانت بارهای کشور در این خصوص گفت: از عملکرد خود در حوزه ساماندهی وانت بارها در استان و کشور راضی نیستیم و سال‌هاست در جلسات مختلف، دلایل آن را واکاوی کرده و به چهار مشکل اصلی رسیده ایم.

سیدرضا محمدی اضافه کرد:متاسفانه ما در حوزه تصمیم سازی در کلان کشور فاقد یک تشکل رسمی و قانونی و مورد قبول ذینفعان بودیم که با تلاش‌های صورت گرفته طی یکسال و نیم اخیر با همکاری سایر استان‌ها بالاخره کانون کشوری وانت بارها در شهر قزوین افتتاح شد.

محمدی گفت:امیدواریم افتتاح این کانون منشا خیر برای فعالان این حوزه باشد و بتواند بخشی از مشکلات و معضلات آنها را مرتفع سازد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با تعامل خوبی که با مجموعه حمل و نقل و راهداری، اتحادیه‌های کشوری حمل و نقل و سایر تشکلات برقرار کرده ایم توانسته ایم مشکلات مجموعه را احصا کرده و برای حل آنها تلاش کنیم.

این مسوول گفت: یکی از مشکلات ما نداشتن اطلاعات سالم و به روز در مجموعه بود که امکان هرگونه برنامه ریزی و بسترسازی را از ما سلب می کرد.

وی اضافه کرد: همچنین نبود هماهنگی در حوزه وانت بار با توجه به تعداد زیاد دستگاه‌ها و کثرت متولیان این حوزه به خاطر تنوع کاری از دیگر مشکلات ما است.

محمدی افزود: حدود ۱۵ هزار دستگاه وانت بار در استان داریم که بیش از کلیه ناوگان حمل و نقل استان است و در کل کشور هم ۲ میلیون دستگاه وانت بار فعال هستند که در حوزه حمل و نقل شخصی، سازمانی، عمومی، درون و برون شهری، امداد و ... فعالیت دارند و ساماندهی این بخش را به یک کار فراسازمانی تبدیل کرده است.

این مسوول گفت: ما به نمایندگی از کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق ایران موظف شده ایم دو موضوع جمع آوری اطلاعات و دیتای سالم و استفاده از فناوری روز را به صورت پایلوت در استان قزوین راهبری کرده و از این طریق به سایر استان‌ها تسری دهیم.

ساماندهی وانت بارها به اشتباه دارای مشکلات اجتماعی اعلام شده بود

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین در این خصوص گفت:ساماندهی وانت بارها تا به امروز آنچنان که باید و شاید انجام نشده و مشکلات آنها به هر دلیل تا به امروز باقی مانده است.

جواد حق لطفی گفت:دلیل آن این است که ساماندهی وانت بارها به اشتباه از سوی مسوولان دارای مشکلات اجتماعی بیان شده بود در حالیکه بحث ساماندهی و شناسنامه دار شدن به نفع یک صنف است.

وی گفت: اگر شناسنامه دار شدن برای یک صنف اتفاق نیفتد به نفع متخلفان و کسانی است که خلاف قانون عمل می‌کنند و از این محل سود می‌برند.

این مسوول اضافه کرد: تشکیل یک صنف به استیفای حقوق رانندگان آن کمک می کند؛ آرای کمیسیون ۱۲ گواه خوبی است برای اینکه تا به امروز اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده و امکان پیگیری شکایت برای رانندگان حوزه بار و مسافر به وجود آمده است.

وی گفت: بحث بیمه بار و مسوولیت و ارایه امکانات دولتی مثل لاستیک و ... از طریق شناسنامه دار شدن اتفاق می‌افتد، در این راستا اداره کل راهداری آمادگی دارد که برای ساماندهی وانت بارها با یک تعامل موثر اقدام کرده و هرچه سریعتر به نتایج لازم دست یابد.

پلیس قزوین، نگران وانت بارهای بدون بارنامه است

رییس فرماندهی پلیس راه استان قزوین در این خصوص گفت: ما نگران وانت بارها هستیم چون وقتی بارنامه ندارند و تصادف می‌کنند، محموله و بار آنها از بین می‌رود و عملا از چرخه حمل و نقل نیز خارج می‌شوند.

سرهنگ فرهاد ذاکری منش افزود: برای رفع مشکل بارنامه وانت بارها باید برنامه ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد و البته نباید همه امور به گردن راننده و پلیس انداخته شود.

وی گفت: باید تقسیم کاری در این حوزه میان دستگاه‌های مختلف صورت گیرد از جمله اینکه هزینه صدور بارنامه پایین آورده شود، مسافت‌ها محاسبه گردد و هزینه بین استان‌ها کاهش یابد.

ذاکری منش افزود: ما دوست داریم وانت بارها سرو سامان پیدا کنند چون در بسیاری از صحنه‌های تصادف، راننده اذعان می‌کند که "کاش بارنامه داشتم".

وی افزود:با توجه به این موضوع باید زمینه‌های صدور بارنامه از امکانات و تمهیدات لازم مانند کارت هوشمند و ... فراهم شود که در این صورت با استقبال رانندگان نیز مواجه خواهیم شد.

شهرداری قزوین: با شرکت‌های باربری درون شهری با مشکل مواجه هستیم

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قزوین در این خصوص گفت: موضوع ساماندهی وانت بارها سالیان سال حل نشده باقی مانده است و به تبع آن با شرکت‌های باربری درون شهری با مشکل مواجه هستیم.

شیما زرآبادی پور گفت: با تعامل صورت گرفته با اداره راهداری و جلسات متعددی که در شورای شهر برگزار کردیم به یک چهارچوب کلی در این زمینه رسیده ایم که تعاریف خود را با یکدیگر مشخص کنیم.

وی افزود: در این خصوص جلسه‌ای در سازمان شهرداری‌های کشور و وزارت کشور برگزار شد و تجارب شهرهای مختلف استخراج گردید.

زرآبادی پور گفت: شهر اصفهان در این زمینه خیلی خوب عمل کرده است و نرم افزاری شبیه اسنپ راه اندازی کرده ولی چون نیاز به پشتوانه‌های قانونی دارد هنوز مورد استفاده قرار نداده است.

وی اضافه کرد: ما تمامی این موارد را استخراج کرده ایم و درصدد هماهنگ کردن تعریف‌ها در قزوین هستیم چون بحث حمل و نقل درون شهری و برون شهری را نمی توانیم در شهر تفکیک کنیم.

این مسوول گفت: بارنامه نیز موضوعی است که هم در درون شهر اتفاق می‌افتد و هم در جاده و در شهرک‌های اقماری قزوین نیز دپویی از مصالح ساختمانی وجود دارد که بدون مجوز وارد شهر می‌شود.

وی اضافه کرد:آیین نامه حمل و نقل درون شهری با تعاریف شهر قزوین و مشکلات آن در حال تدوین بوده و نرم افزار آن هم در حال بروزرسانی است.

زرآبادی پور  گفت:پایه این نرم افزار متعلق به شهر اصفهان و شبیه نرم افزار اسنپ است و متولی آن آمادگی دارد طرح را به صورت بی او تی برای ما اجرا کند.

صدور بارنامه وانت بارها باید فرهنگ سازی شود

رییس شورای شهر قزوین در این خصوص گفت: چند ماه گذشته وزارت کشور بخشنامه‌ای را در ارتباط با صدور بارنامه داخل شهری برای وانت بارها ارسال کرد چون تا به امروز چنین چیزی سابقه نداشت.

سرهنگ حکمت الله داودی افزود:عنوان بارنامه وانت بارها کالابرگ یا باربرگ بود که در شورای شهر هم تصویب شد و مقرر گردید برای تشویق رانندگان مبالغ کمتری برای صدور بارنامه دریافت شود یا حتی ۶ ماه رایگان باشد تا فرهنگ استفاده از آن جا بیفتد.

وی اضافه کرد: مشکل اصلی که باید روی آن کار شود موضوع فرهنگ سازی است که این باربرگ چه سودی برای رانندگان دارد و در صورت تصادف، بیمه بار آنها محسوب می‌شود.

داودی گفت: متاسفانه این موضوع هنوز جا نیفتاده و باید سازمان تاکسیرانی و اتحادیه سراسری وانت داران به این موضوع ورود کنند.

این مسوول تصریح کرد: ما به همکاران در سازمان تاکسیرانی در بخش وانت بارها ابلاغ کرده ایم که در هیات مدیره سازمان از رییس انجمن سراسری وانت داران دعوت کنند تا هم در جریان موضوعات مربوط به وانت بارها قرار بگیرند و هم از تجربه آنها در حل مشکلات این حوزه استفاده شود.

وی گفت: همچنین قرار شد بخش‌هایی از امور که غیرحاکمیتی هستند به این اتحادیه واگذار شود که مقدمات آن در حال انجام است.

داودی افزود: ما کمک می کنیم که بحث ساماندهی و وضعیت نامناسب وانت بارها در سطح شهر و اینکه به طور مشخص متولی ندارند ساماندهی شده و هرچه سریعتر به مرحله اجرا برسد.

وی گفت: امیدواریم با تشکیل اتحادیه سراسری وانت بارها، حضور رییس این اتحادیه در هیات مدیره بخش وانت بارهای سازمان تاکسیرانی قزوین و اجرای بخشنامه های ابلاغی، کارها را ساماندهی کنیم و به رانندگان زحمت کش داخل شهری که مشکلات آنها مغفول مانده است، کمک کنیم.

باید وانت دار از راننده وانت تفکیک شود

مدیر کل تامین اجتماعی استان قزوین در خصوص بیمه وانت داران، گفت: از سال ۸۰ و قبل از آن به صورت بیمه اجباری در خدمت این قشر زحمت کش بوده ایم و به تدریج از سال ۸۰ به بعد در قالب تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها یا به صورت خودپرداز بیمه شده‌اند.

قاریان پور گفت: وانت داراها اکثرا از اقشار کم درآمد جامعه هستند و سازمان تامین اجتماعی خود را موظف به خدمت دهی به آنها دانسته و برای تامین آینده و خانواده و آسایش روانی خانواده آنها در حد توان تلاش کرده است.

وی اضافه کرد:ما با ساماندهی فعالان این حوزه کاملا موافق هستیم چون در حوزه وانت داران داخل شهری و برون شهری مشکلاتی را مشاهده می کنیم که شخصی کارت هوشمند به نام خود دارد و شخص دیگری راننده است.

قاریان پور گفت: همین موضوع مشکلات زیادی را ایجاد کرده است و باید وانت دار از راننده وانت تفکیک شود و در این راستا  هرخدمتی از ما لازم باشد جهت تسهیل امور مضایقه نخواهیم کرد.

تشکیل اتحادیه سراسری وانت داران حلقه مفقوده حمل و نقل کشور بود

رییس کانون انجمن‌های صنفی رانندگان استان قزوین در این خصوص گفت:خدا را شاکریم که بالاخره آرزوی چند دهه قبل ما برای تشکیل اتحادیه وانت داران برآورده شد.

علی اکبر سیارمه افزود: این صنف خدوم و خدمتگزار به بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی همواره نیاز داشتند که دارای یک تشکیلات با ساختار قانونی باشند ولی تا به امروز محقق نشده بود.

وی اضافه کرد: همیشه فکر می کردیم که آیا امکان دارد در کمیسیون‌ها و جلساتی که پشت درهای بسته برای فعالان این صنف تصمیم گیری می شود خود آنها نیز حضور داشته باشند.

 سیارمه افزود: ما همواره تلاش می کردیم مقدمات این امر را فراهم کنیم که خوشبختانه استان در راه اندازی تشکلات مردم نهاد سبقه طولانی دارد و در نهایت بالاخره این آرزوی دیرینه محقق شد.

وی گفت:قزوین جزو اولین شهرهایی است که تعاونی‌های مختلف حمل و نقل را بیش از سه دهه قبل مانند تعاونی‌های تریلی داران، کامیون داران، کمپرسی داران، نفتکش‌ها، تاکسی داران و ... راه اندازی کرده است.

سیارمه خاطر نشان ساخت: ما از نظر سازمان دهی تشکل‌های صنفی و مردم نهاد و تعاونی‌های مربوط در سطح استان و کشور حضور فعالی داشته ایم تا اینکه امروز نتیجه آن فعالیت‌ها به تشکیل اتحادیه سراسری وانت دارها به عنوان حلقه مفقوده حمل و نقل کشور منجر شد.

حوزه حمل و نقل نیازمند سرمایه گذاری درست است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین در این خصوص گفت: در حوزه حمل و نقل باید سرمایه گذاری درستی داشته باشیم چون سرمایه گذاری در این حوزه، بسیار سنگین، کاملا زیرساختی و نیازمند توجه ویژه است.

عیسی قبادی گفت: امروزه حمل و نقل به یکی از موضوعات مهم در حوزه اقتصاد تبدیل شده است و هم بر اقتصاد به دلیل نوع فعالیت خود تاثیر می گذارد و هم تاثیر زیادی بر اشتغال دارد.

وی گفت: اگر بخش بازرگانی در اقتصاد از اهمیت زیادی برخوردار است اتکای بسیار زیادی بر صنعت حمل و نقل دارد چون در مجموع حمل و نقل بیش از نیمی از هزینه و قیمت کالا را در کشورهای دنیا تعریف و تعیین می‌کند که بستگی به سرمایه گذاری کشورها دارد.  

معاون استاندار قزوین اضافه کرد: به موازات سرمایه گذاری‌های کلان در جهان سرمایه گذاری‌هایی در حوزه حمل و نقل نیز صورت می‌گیرد چون اگر به به سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل توجه نکنیم سرمایه گذاری در کارهای دیگر هم با مشکل مواجه می‌شود.

قبادی افزود: به صنعت حمل و نقل در کشور باید به مثابه گردش خون در بدن نگاه کرد که اگر این چرخه در پیکر به مانعی برخورد کند یا رگ‌ها انسداد یابد مشکلات بسیاری برای کل کالبد انسان به وجود می‌آید.

وی با اشاره به تشکیل کانون سراسری وانت داران در قزوین، گفت: ایجاد این کانون و اهمیت این جایگاه برای ما بسیار مهم است و باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم.

قبادی گفت: خوشحال هستیم، کسانی که در این حوزه نقش ملی دارند از فرزندان و پیشکسوتان این استان هستند که نشان از فرهیختگی و نبوغ این استان دارد و باید قدردان زحمات و تلاش های آنها برای ساماندهی امور این حوزه باشیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار