رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: برای اینکه وزارت جهادکشاورزی بتواند از تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها حمایت جدی داشته باشد، باید جمعیت اعضای این تعاونی‌ها بیشتر از امروز باشد و هر چه‌قدر تشکل کشاورزی پرجمعیت‌تر باشد، کمک‌های دولتی بیشتری جذب می‌کند.
کد خبر: ۱۱۲۵۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۳ 07 September 2023

به گزارش تابناک قزوین، محمدحسین عطائی بعدازظهر امروز در نشست با مدیر تعاون روستایی استان و مدیران تعاونی‌های تحت پوشش این نهاد که در سازمان جهادکشاورزی استان برگزار شد، اظهار داشت: برای اینکه بهتر بتوانیم از مشارکت و طرح‌های نوآورانه کشاورزان بهره بگیریم، به زودی مجمع کشاورزان پیشرو در استان تأسیس می‌شود.

وی هدف از راه‌اندازی مجمع یادشده را بهره‌برداری از ایده‌های کارآفرینی کشاورزان خبره و به‌کارگیری ظرفیت‌های نظارتی آنان دانست و اضافه کرد: برای اینکه وزارت جهادکشاورزی بتواند از تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها حمایت جدی داشته باشد، باید جمعیت اعضای این تعاونی‌ها بیشتر از امروز باشد و هر چه‌قدر یک تشکل کشاورزی پرجمعیت‌تر باشد، کمک‌های دولتی بیشتری جذب می‌کند.

عطائی با اشاره به سابقه دیرین و تاریخی استان قزوین در کشاورزی نوین و مکانیزه تصریح کرد: در استان قزوین بسیاری از تعاونی‌ها و اتحادیه‌های بخش کشاورزی به عنوان‌های نمونه کشوری و ملی رسیدند و برای اینکه نظام صنفی کشاورزی در استان قزوین پا بگیرد، به همراهی و همیاری همه این تعاونی‌ها و تشکل‌های مردمی بخش کشاورزی محتاج هستیم.

وی همچنین در جواب درخواست مدیر تعاون روستایی استان قزوین و مدیران تعاونی‌ها با راه‌اندازی اتاق فکر در تعاون روستایی موافقت کرد و گفت: با توجه به نقش بسیارمهم کشاورزان و بهره‌برداران بزرگ این بخش در سامان یافتن فعالیت‌های کشاورزی اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها باید از حضور بزرگان این تشکل‌ها در اتاق فکر استفاده کرد.

فرمانده قرارگاه امنیت غذایی استان قزوین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به رکوردشکنی استان قزوین در حوزه خرید تضمینی گندم تصریح کرد: بدون شک اگر تعاونی‌های طرف قرارداد با تعاون روستایی پای کار نبودند، رسیدن به خرید تضمینی ۱۸۰ هزار تن و بیشتر به این سرعت حاصل نمی‌شد.

عطائی از نقش‌آفرینی تعاون روستایی در حوزه تأمین و توزیع میوه شب عید و خرید روغن زیتون برای اصلاح سبک مصرف روغن در خانوار‌های شهری قزوین را از اقدامات خوب این دستگاه برشمرد و افزود: در حوزه توزیع آرد در روستا‌ها برای پخت نان هم باید مشارکت بیشتری از سوی تعاونی‌های کشاورزی شکل بگیرد تا کمبود‌ها در این بخش صفر شود.

دریافت شناسنامه باغات پیش‌شرط دریافت پروانه کسب کشاورزی است

شهرام رحمانی، مدیر تعاون روستایی استان قزوین هم در این نشست با بیان اینکه اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن باغات یکی از طرح‌های راهبردی حوزه تعاون روستایی به حساب می‌آید، گفت: باید به داده‌هایی که در حوزه ظرفیت تولید محصولات و مساحت باغات داریم، در قالب شناسنامه‌دار کردن رسمیت و هویت بدهیم.

وی با بیان اینکه احصای آمار دقیق ظرفیت تولید باغات فقط با مشارکت تشکل‌های بخش کشاورزی و تعاونی‌ها میسر است، تصریح کرد: هیچ کشاورزی اگر با مزایای این طرح آشنا نباشد و درباره ثمرات آن اطلاعات شفافی نداشته باشد، به دنبال ثبت اطلاعات باغات خود در سامانه وزارت جهادکشاورزی نیست و به همین خاطر تعاون روستایی پای کار آمده است.

رحمانی اضافه کرد: در استان قزوین با ۴ دسته کلی باغات در مناطق الموت، طارم سفلی، شهر قزوین و دشت قزوین روبه‌رو هستیم که باید برای شناسنامه‌دار کردن باغات کار را از باغستان سنتی قزوین شروع کرده و بعد به سراغ باغات ردیفی دشت قزوین رفته و در نهایت هم به سراغ‌های باغ‌های شیب‌دار طارم و باغات کوهپایه‌ای الموت برویم.

وی از تشکیل کارگروه شناسنامه‌دار کردن باغات و اراضی باغی استان خبر داد و گفت: در این کارگروه علاوه بر نمایندگان دولت از جمله فرمانداری و جهادکشاورزی نماینده‌های بخش مردمی یعنی اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها هم حضور دارند.

مدیر تعاون روستایی استان با اشاره به ضرورت ثبت نام باغداران در اتاق اصناف کشاورزی هر کدام از شهرستان‌های استان قزوین ادامه داد: شناسنامه باغ پیش‌شرط دریافت پروانه کسب کشاورزی در باغات مختلف است و باید برای این منظور کشاورزان هر شهرستان از طریق اتاق اصناف و مرکز جهادکشاورزی شهرستان خود ثبت نام کنند.

برچسب ها: قزوین
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار